Primele Slujbe la Ljubljana

Cu ajutorul Lui Dumnezeu, Duminică 27 iunie 2021, de prăznuirea Duminicii Tuturor Sfinților (prima Duminică după Rusalii) în Parohia Ortodoxă Română din Ljubljana au avut loc primele slujbe săvârșite de Părintele Pavel Goreanu.

Astfel, ziua a început cu slujba Parastasului pentru Eroii români căzuți pe frontul din Primul Război Mondial și care se odihnesc în Mausoleul-osuar din Cimitirul Central Žale din Ljubljana. La această slujbă, săvârșită chiar în fața Mausoleului, a participat și o delegație din partea Ambasadei României în Republica Slovenia condusă de Excelența Sa domnul Anton Niculescu, Ambasadorul României în Republica Slovenia, care a depus o frumoasă coroană de flori cu tricolor întru cinstirea amintirii eroilor români ce se odihnesc aici.

După slujba Parastasului din Cimitirul Žale, a avut loc Sfânta Liturghie săvârșită de Părintele Pavel Goreanu la Biserica Sfântul Petru din Ljubljana, la sfârșitul căreia Părintele a ținut un cuvânt de învățătură în care a subliniat semnificația Duminicii Tuturor Sfinților dar și importanța adunării comunității românești în jurul Sfântului Altar. Ziua s-a încheiat tot în comuniune – printr-o agapă frățească la care au participat membrii comunității românești din Slovenia împreună cu Părintele Pavel.

Lasă un comentariu