Parastas pentru eroii români din cimitirul de la Branik

Sâmbătă, 4 septembrie 2021, a fost săvârșită slujba Parastasului pentru Eroii Români din Primul Război Mondial ce odihnesc în cimitirul de la Branik. În acest cimitir sunt înhumați 47 de militari români, în amintirea cărora a fost ridicat un monument comemorativ la 1 decembrie 2008, cu prilejul Zilei Naționale a României și a comemorării a 90 ani de la sfârșitul Primului Război Mondial.

Slujba Parastasului a fost săvârșită de Părintele Pavel Goreanu în fața monumentului care este de asemenea un simbol în amintirea celor peste 500 prizonieri români precum și a miilor de eroi români morți pe câmpurile de luptă din Slovenia (1915-1918), ca soldați k.u.k. (trupe cezaro-crăiești). În Primul Război Mondial, teritorii slovene și românești au făcut parte din Imperiul Austro-Ungar, astfel încât peste 20.000 de români au fost înrolați în armata imperială și trimiși pe frontul din Slovenia, numărul celor căzuți în luptă fiind necunoscut până în prezent.

La slujba de pomenire a Eroilor Români au participat din partea autorităților locale domnul Bruno Vidmar, președintele consiliului local Branik, iar din partea Ambasadei României în Republica Slovenia doamna Silvana Bolocan, consilier diplomatic.

După slujba Parastasului, Părintele Pavel însoțit de grupul de români prezenți cu această ocazie au făcut o vizită la monumentul dedicat militarilor care au căzut pe frontul de la Isonzo (Soča), în 1915-1918. Această operă comemorativă a fost ridicată de Regimentul 43 Infanterie Caransebeș – denumit și Regimentul lui Rupprecht – alcătuit din punct de vedere etnic, din soldați români și sârbi. Lângă acest monument se află și o Troiță ridicată în anul 2010 în memoria ostașilor români din Regimentul 43 Caransebeș, căzuți pe pământ sloven în Primul Război Mondial.

Lasă un comentariu