Slujba Parastasului pentru Eroii Români din cimitirul de la Ukanc

Sâmbătă, 16 octombrie 2021, a fost săvârșită slujba Parastasului pentru Eroii Români din Primul Război Mondial ce odihnesc în cimitirul de la Ukanc.

Slujba Parastasului a fost oficiată de către Părintele Pavel Goreanu în cadrul evenimentului de comemorare a soldaților ce odihnesc în acest cimitir, organizat în fiecare an de Primăria Bohinj. La eveniment au participat reprezentanți ai autorităților locale și centrale, ai Forțelor Armate ale Republicii Slovenia, precum și reprezentanți ai corpului diplomatic. Din partea Ambasadei României în Republica Slovenia a participat doamna Silvana Bolocan, consilier diplomatic, care a depus o coroană de flori cu tricolor în memoria ostașilor români ce odihnesc aici.

Lasă un comentariu