Slujba Parastasului pentru Eroii Români din cimitirul de la Ukanc

Sâmbătă, 16 octombrie 2021, a fost săvârșită slujba Parastasului pentru Eroii Români din Primul Război Mondial ce odihnesc în cimitirul de la Ukanc. În acest cimitir sunt înmormântați, în total, 282 soldați care au luptat în Primul Război Mondial. Cei mai mulți au căzut pe frontul austro-italian în perioada iunie 1915-noiembrie 1917, aflându-se în regimentele de infanterie aparținând armatelor ungare, inclusiv regimentul 33 (din Arad), respectiv 61 (din Timișoara). Conform datelor istorice, în ambele regimente, soldații români erau cei mai numeroși dintre toate naționalitățile prezente (54% din numărul total al soldaților din regimentul 33, respectiv 38% din regimentul 61).

Slujba Parastasului a fost oficiată de către Părintele Pavel Goreanu în cadrul evenimentului de comemorare a soldaților ce odihnesc în acest cimitir, organizat în fiecare an de Primăria Bohinj. La eveniment au participat reprezentanți ai autorităților locale și centrale, ai Forțelor Armate ale Republicii Slovenia, precum și reprezentanți ai corpului diplomatic. Din partea Ambasadei României în Republica Slovenia a participat doamna Silvana Bolocan, consilier diplomatic, care a depus o coroană de flori cu tricolor în memoria ostașilor români ce odihnesc aici.

Lasă un comentariu