Parastas pentru Eroii Români din cimitirul Sežana

Sâmbătă, 8 ianuarie 2022, Părintele Pavel Goreanu a săvârșit Slujba Parastasului pentru soldații români din Primul Război Mondial înhumați în cimitirul militar din Sežana. Evenimentul de comemorare s-a bucurat de prezența unei delegații din partea Ambasadei României în Republica Slovenia, condusă de E.S. domnul Ambasador Anton Niculescu și de participarea autorităților locale din Sežana: domnul David Škabar, Primarul localității, domnul Bojan Pahor, membru în Consiliul Local și Președinte al filialei locale a Uniunii Asociațiilor pentru valorile mișcării de eliberare națională a Sloveniei, precum și domnul Srečko Rože, cetățean de onoare al localității. Li s-au alăturat și alți membri ai comunității românești din Slovenia și ai comunității locale din Sežana.

La sfârșitul slujbei religioase au fost depuse coroane de flori în memoria soldaților înhumați în acest cimitir de către domnul Ambasador Niculescu și domnul Primar Škabar .

Lasă un comentariu