Slujba Sfinţirii Mari a apei la Ljubljana

Duminică, 9 ianuarie 2022, la Biserica Sfântul Petru din Ljubljana a fost săvârșită Sfânta Liturghie urmată de Slujba Sfinţirii Mari a apei (Aghiasma Mare). La sfârșit, credincioșii prezenți la slujbă au fost binecuvântați prin stropire cu Aghiasma Mare și fiecare credincios a primit Aghiasma Mare îmbuteliată în sticle pentru acasă, precum și un calendar creștin ortodox pe anul 2022 tip agendă, editat de Patriarhia Română.

Cu această ocazie, Părintele Pavel Goreanu a înmânat Părintelui Cristian Balint, parohul Bisericii Sfântul Petru din Ljubljana, darul din partea Preafericirii Sale Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române: o frumoasă ferecătură de Evanghelie realizată manual de către Atelierele Patriarhiei Române, având icoane pictate pe email, drept mulțumire pentru ajutorul, purtarea de grijă și dragostea frățească arătată comunității parohiei.

De asemenea, Părintele Pavel Goreanu a înmânat, din partea Preafericirii Sale Daniel, Patriarhul României, Diploma comemorativă a Anului 2021 cu medalie comemorativă pentru E.S. domnul Anton Niculescu, Ambasadorul României în Republica Slovenia, pentru sprijinirea înființării și activităților parohiei și în mod deosebit pentru susținerea programului de cinstire a memoriei soldaților români din Primul Război Mondial înhumați în cimitirele militare de pe teritoriul Sloveniei. Aceeași distincție a fost înmânată și domnului Octavian Machidon, membru al comunității parohiei, pentru inițierea programului de cinstire a eroilor români și eforturile depuse pentru buna desfășurare a activităților de comemorare.

La rândul său, domnul Ambasador Niculescu a oferit, din partea Ambasadei României la Ljubljana, diplome de excelență Părintelui Cristian Balint și Părintelui Pavel Goreanu, pentru contribuțiile acestora în dezvoltarea spirituală a comunității românești din Republica Slovenia.

Lasă un comentariu