Comemorarea soldaților români din cimitirul Pobrežje din Maribor

Sâmbătă 19 februarie 2022 a fost săvârșită Slujba Parastasului pentru Eroii Români căzuți pe frontul de la Isonzo în luptele Primului Război Mondial și înhumați în cimitirul Pobrežje din Maribor. Conform datelor disponibile, în acest cimitir sunt înhumați 87 de soldați proveniți din unități militare austro-ungare recrutate preponderent de pe teritoriul actual al României, din care se estimează că aproximativ 40 de soldați sunt etnici români. Slujba Parastasului a fost săvârșită de Părintele Pavel Goreanu, iar la eveniment au participat alături de membri ai comunității românești din Slovenia și o delegație din partea Ambasadei României la Ljubljana din care au făcut parte Silvana Bolocan, prim colaborator al Ambasadei și Alin Ivanov, consul. Aceștia au depus la sfârșitul slujbei o coroană de flori cu tricolor în memoria ostașilor români înhumați în acest cimitir.

Lasă un comentariu