Programul slujbelor – Martie 2022

În luna martie 2022 slujbele din parohia noastră se vor desfășura după următorul program:

În cimitirul militar din Renče-Lukežiči au fost înhumați în perioada luptelor Primului Război Mondial soldați din armata austro-ungară care au decedat în spitalul militar aflat în apropiere. Lucrările de excavare efectuate în anii 1930 de autoritățile italiene în acest cimitir indică faptul că 1600 de soldați sunt înhumați aici. Conform datelor puse la dispoziția parohiei noastre de către Fundația „Poti miru v Posočju”, prin amabilitatea domnului Mihael Uršič, estimăm că în acest cimitir sunt înhumați aproximativ 150 de soldați români originari din Transilvania, care au fost înregimentați în unitățile militare austro-ungare implicate în luptele de pe frontul de la Isonzo (Soča).

Lasă un comentariu