Pomenirea soldaților români din cimitirul Renče-Lukežiči

Sâmbătă, 19 martie 2022, în cimitirul militar din Primul Război Mondial din Renče-Lukežiči a avut loc o festivitate de comemorare a soldaților români căzuți pe frontul de la Isonzo (Soča) și înhumați în acest cimitir. Lucrările de excavare efectuate în anii 1930 de autoritățile italiene în acest cimitir indică faptul că 1600 de soldați sunt înhumați aici. Conform datelor puse la dispoziția parohiei noastre de către Fundația „Poti miru v Posočju”, prin amabilitatea domnului Mihael Uršič, estimăm că între cei 1600 de soldați se numără cel puțin 150 de soldați români originari din Transilvania, care au fost înregimentați în unitățile militare austro-ungare implicate în luptele de pe acest front.

Cu această ocazie părintele Pavel Goreanu a săvârșit slujba Parastasului pentru soldații români creștin ortodocși înhumați aici iar părintele Cristian Balint s-a rugat pentru odihna sufletelor soldaților de confesiune romano-catolică. Evenimentul s-a bucurat de participarea unei delegații din partea Ambasadei României la Ljubljana din care au făcut parte Silvana Bolocan, prim colaborator, și Alin Ivanov, consul. Aceștia au onorat memoria înaintașilor noștri prin depunerea unei coroane de flori cu tricolor.

Lasă un comentariu