Slujba din noaptea de Înviere la Ljubljana

În Duminica Sfintelor Paști (24 aprilie 2022, de la ora 0:00), slujba din noaptea de Înviere a fost săvârșită de Părintele Pavel Goreanu în Biserica Sfântul Petru din Ljubljana. Credincioșii români au venit în număr mare din toată Slovenia pentru a participa la această slujbă, iar bucuria lor a fost sporită de faptul că este prima prăznuire a Sfintelor Paști în nou-înființata Parohie Ortodoxă Română din Ljubljana (întemeiată în vara anului 2021).

Primirea Sfintei Lumini a fost un moment binecuvântat și mult-așteptat de credincioși. Aceștia au mers în procesiune în jurul lăcașului de cult și au cântat având lumânările aprinse cântarea pascală „Hristos a înviat din morți…”, vestind Învierea Domnului și umplând de lumină și de bucuria Învierii curtea Bisericii Sfântul Petru. Slujba s-a continuat în biserică prin săvârșirea Utreniei Învierii și a Sfintei Liturghii, la sfârșitul căreia Părintele Pavel Goreanu a transmis tuturor credincioşilor să aibă sărbători în pace, cu bucurie şi nădejde în Hristos Cel Înviat. Toți cei prezenți la slujbă au primit la final anaforă, Sfintele Paști, o iconiță cu Învierea Domnului și Pastorala de Paști a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

Parohia „Înălțarea Domnului și Sf. Mc. Agnia” din Ljubljana dorește tuturor românilor de pretutindeni ca sfintele sărbători de Paşti să le aducă multă sănătate şi pace, bucurie şi speranţă!

Hristos a Înviat!

Lasă un comentariu