Duminica a 7-a după Paști la Ljubljana

În weekend-ul 4-5 iunie 2022, credincioșii ortodocși români din Slovenia au avut bucuria să participe la sfintele slujbe săvârșite în cadrul Parohiei „Înălțarea Domnului” și „Sfânta Muceniță Agnia din Roma”, care în aceste zile prăznuiește un an de la înființare. Aceasta a fost înființată prin hotărârea Permanenței Consiliului Național Bisericesc din data de 4 iunie 2021.

Astfel, sâmbătă 4 iunie 2022, a fost săvârșită slujba Parastasului pentru Eroii Români înhumați în cimitirul militar din Grgar (Britof). Conform datelor disponibile în arhiva Oficiului Național pentru Cultul Eroilor din cadrul MApN, aici sunt înhumați 23 de soldați români, care au căzut în luptele Primului Război Mondial pe frontul de la Isonzo (Soča). Slujba parastasului a fost săvârșită de părintele Pavel Goreanu, cu participarea unui grup de români, membri ai comunității românești din Slovenia.

Slujbele au continuat în ziua de duminică, 5 iunie, când a fost săvârșită Sfânta Liturghie în Biserica Sfântul Petru din Ljubljana. Această duminică are o dublă semnificație: conform calendarului bisericesc, este Duminica a 7-a după Sfintele Paști, în care s-a citit textul evanghelic despre rugăciunea arhierească a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, rostită cu puțin timp înainte de Pătimirile Sale (Ioan 17, 1-3). În același timp este prima duminică din luna iunie, în care conform hotărârii nr. 629/12 martie 2009 a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, este sărbătorită Duminica Părinţilor şi Copiilor. Această zi, prima duminică după data de 1 iunie – Ziua Internaţională a Copilului, este prilej de a reafirma rolul principal al familiei în creşterea duhovnicească a copiilor şi formarea lor pentru viaţă. Astfel, după săvârșirea Sfintei Liturghii, părintele Pavel Goreanu a dat citire mesajului transmis de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel cu ocazia acestei zile, în care acesta adresează părinților și copiilor români un mesaj părintesc de multă prețuire, precum și îndemnul de a păstra și de a trăi dreapta credință, de a practica rugăciunea în familie, și de a cultiva iubirea părintească, fiască și frățească.

Lasă un comentariu