Pomenirea Eroilor români din cimtirul Loče

Sâmbătă 9 iulie 2022, la cimitirul militar Loče situat în localitatea Tolmin a fost săvârșită slujba parastasului pentru cei 54 de soldați români înhumați în acest cimitir. Cimtirul Loče adăpostește rămășițele a circa 3300 de soldați ai armatei austro-ungare care au căzut pe front în luptele din Primul Război Mondial pe teritoriul dintre munții Vodel și Krn. Conform datelor din arhiva Oficiului Național pentru Cultul Eroilor, aici sunt înhumați și 54 de eroi români identificați (transilvăneni, bănățeni și bucovineni) care s-au aflat în serviciul armatelor imperiale.

Slujba de pomenire a fost săvârșită de părintele Pavel Goreanu în prezența ambasadorului României în Republica Slovenia, Anton Niculescu, și a unor membri din comunitatea românească din Slovenia. La sfârșitul slujbei ambasadorul Niculescu a depus o coroană de flori în amintirea soldaților români.

Lasă un comentariu